Fizjoterapia neurologiczna

Indywidualna fizjoterapia neurologiczna to  przede wszystkim terapia poprzez zabawę

Wymuszanie standardowej terapii odbieranej przez dziecko jako ciąg niekończących się ćwiczeń, jest mało efektywne, dlatego w oparciu o metody specjalne, nasz terapeuta tworzy krótkie programy terapii związane z zabawą, dzięki czemu rehabilitacja staje się bardziej przystępna i daje nadzieję na trwalszy efekt końcowy.

dla kogo

  • dzieci do 18 roku życia
  • dzieci z wszelkimi zaburzeniami neurologicznymi

przykładowe schorzenia

  • MPD (mózgowe porażenie dziecięce)
  • przepuklina oponowo – rdzeniowa
  • urazy czaszkowo – mózgowe
  • dystrofie nerwowo mięśniowe
  • zaburzenia napięcia mięśniowego
  • choroby genetyczne
  • opóźnienia psychomotoryczne
  • urazy rdzenia kręgowego, mózgu

W PRACY Z PACJENTEM WYKORZYSTUJEMY

NDT Bobath

Metoda neurorozwojowa, która polega na hamowaniu nieprawidłowych odruchów, wyzwalaniu ruchów jak najbardziej zbliżonych do prawidłowych oraz wykorzystywaniu i utrwalaniu ich w życiu codziennym takim jak np. nosznie, karmienie czy przebieranie.

„My nie uczymy ruchów, lecz umożliwiamy ich wykonanie” – Karel Bobath

PNF (torowanie mięśniowo-nerwowe)

Metoda neurorozwojowa, która wykorzystuje naturalne ruchy przebiegające trójpłaszczyznowo, zbliżone do aktywności dnia codziennego. Realizowane ćwiczenia aktywizują jak największą ilość mięśni należących do jednego łańcucha mięśniowego, poprzez wykonywanie ich po diagonalnej (skośniej). Metoda polega również na wielozmysłowym bodźcowaniu, które oddziałuje na pacjenta z zewnątrz.

Terapię w ortezie dynamicznej Dunag 02

Terapię stosuje się w celu poprawy napięcia mięśniowego, a co za tym idzie ogólnej sprawności fizycznej pacjenta.

Jedną z podstaw metody jest teoria rozwoju i treningu siły oraz powysiłkowych zmian fizjologicznych i morfo-funkcjonalnych: organizm pacjenta jest podczas ćwiczeń traktowany jak pełnosprawny.

Trójpłaszczyznową Manualną Terapię Stóp

Metoda terapii stóp, która rozpatruje problem globalnie a nie tylko lokalnie.

Polega na zdiagnozowaniu problemu, efektywnej terapii wykorzystującej elementy terapii manualnej oraz utrwalaniu uzyskanych efektów, dzięki czynnościowemu bandażowaniu.

Elementy Terapii Manualnej

Terapia manualna jest metodą wykorzystywaną w leczeniu schorzeń związanych z narządem ruchu.

Opiera się na obszernej diagnostyce biomechanicznej i funkcjonalnej, co pozwala fizjoterapeucie na dokładną ocenę stanu pacjenta.

Terapia, jak sama nazwa wskazuje, polega na bezpośredniej pracy manualnej na ciele pacjenta. Charakteryzuje się wyszukiwaniem bolesnych i napiętych struktur, a następnie ich rozluźnianiem. Jedną z technik są również mobilizacje stawowe i manipulacje, poprawiające zakres ruchu w stawach z ograniczoną mobilnością. Mobilizacje nerwowe pozwalają natomiast na poprawę ślizgu obwodowych struktur nerwowych. Terapeuta manualny doskonale poradzi sobie z problemami natury mięśniowej, więzadłowej, torebkowej, stawowej, powięziowej oraz nerwowej.

Celem terapii jest uśmierzenie bólu, rozluźnienie napięć tkanek miękkich, poprawa ukrwienia, przywrócenie prawidłowej ruchomości w stawach oraz powrót do codziennej aktywności pacjenta.

 

ZESPÓŁ FIZJOTERAPII NEUROLOGICZNEJ

Iwona Dzindzio

Kierowniczka rehabilitacji neurologicznej, fizjoterapeutka neurologiczna dziecięca, specjalistka metody NDT-Bobath

Natalia Majchrzak

Fizjoterapeutka

odwiedź nas

ul. Kilińskiego 4, 44-193 Knurów

umów się na wizytę

+48 698 609 920 , +48 510 150 020 

napisz do nas

fizjofit@fizjofit.pl