Fizjoterapia uroginekologiczna

Indywidualna fizjoterapia uroginekologiczna, która poprawi jakość Twojego życia

Terapia uroginekologiczna  związana jest z leczeniem dysfunkcji w obrębie mięśni dna miednicy, najczęściej z problemem nietrzymania moczu. Problem ten zazwyczaj dotyka kobiety w okresie ciąży, poporodowym oraz pomenopauzalnym. Nietrzymanie moczu dotyczy również mężczyzn, natomiast dolegliwości te występują dużo rzadziej.

Terapia uroginekologiczna  związana jest z leczeniem dysfunkcji w obrębie mięśni dna miednicy, najczęściej z problemem nietrzymania moczu. Problem ten zazwyczaj dotyka kobiety w okresie ciąży, poporodowym oraz pomenopauzalnym. Nietrzymanie moczu dotyczy również mężczyzn, natomiast dolegliwości te występują dużo rzadziej.

Jak wygląda pierwsza wizyta?

Na pierwszej wizycie fizjoterapeutka przeprowadza szczegółowy wywiad, wykonuje testy dodatkowe, badanie USG, edukuje, odpowiada na pytania oraz przedstawia plan terapii. Na kolejnych wizytach wdraża się odpowiednią terapię i ćwiczenia.

Na wizytę pacjentka nie musi się przygotowywać. Nie trzeba się golić, mieć specjalnej bielizny. Jeśli pacjentka nie chce mieć wykonywanego badanie przezpochwowego lub jest w trakcie miesiączki i jeśli czuje się niekomfortowo nie musi się na nie zgadać. Są inne techniki weryfikujące pradę mięśni dna miednicy. Wystarczy, że zabierze ze sobą wygodny strój i obuwnie zmienne.

Wizyta trwa do 60 minut i odbywa się w zamkniętym, komfortowym gabinecie. Wizyty odbywają się przeważnie raz na 2 lub 3 tygodnie. Robimy wszystko, aby pacjentka czuła się komfortowo i nie czuła wstydu. Pacjentka wchodząc do gabinetu ma poczucie bezpieczeństwa oraz zaufania. W czasie badania pacjentka dostaje spódniczkę ginekologiczną dla poczucia komfortu.

Co zyskasz, dzięki terapii?

Udając się na wizytę do fizjoterapeutki uroginekologicznej pacjentki zyskują nie tylko zdrowie, ale także większą świadomość swojego ciała. Podczas wizyty uczymy się prawidłowej postawy ciała, toru oddechowego, odpowiednich ćwiczeń dostosowanych indywidualnie do potrzeb pacjentki, edukujemy się, jak w sposób prawidłowy aktywować mięśnie dna miednicy. Fizjoterapeutka przygotowuje także zestaw ćwiczeń dla pacjentki, które może wykonywać samodzielnie w domu. Fizjoterapia uroginekologiczna zajmuje się szeroko pojętą terapią oraz profilaktyką zdrowia kobiet.

Jak zapisać się na zajęcia?

Wszystkie zainteresowane kobiety mogą zrobić to drogą telefoniczną – 698 609 920 lub osobiście, odwiedzając Centrum Fizjoterapii Fizjofit, które mieści się przy ulicy Kilińskiego 4 w Knurowie.

dla kogo

  • pacjenci z nietrzymaniem moczu
  • pacjentki po operacjach ginekologicznych
  • pacjentki po porodzie
  • pacjentki z dolegliwości bólowymi w okresie ciąży i połogu
  • pacjentki planujące ciążę
  • pacjentki mające problem z parciami naglącymi
  • pacjentki wstające w nocy do toalety więcej niż 1 raz
  • pacjentki z bolesnymi miesiączkami i bólami owulacyjnymi
  • pacjentki mające problem z zaparciami
  • pacjentki z dolegliwościami bólowymi podczas stosunku
  • pacjentki po zabiegu epizjotomii (nacięcie krocza)
  • pacjentki z dolegliwościami bólowymi w obrębie kręgosłupa i miednicy

przykładowe schorzenia

  • nietrzymanie moczu – wysiłkowe, parcie nagłe, mieszana postać
  • blizny pooperacyjne – cesarskie cięcie, operacje ginekologiczne
  • obniżenie narządu rodnego
  • rozstęp mięśnia prostego brzucha
  • bóle kręgosłupa, okolicy stawów krzyżowo-biodrowych, spojenia łonowego u kobiet w ciąży
  • zaburzenia statyki narządu rodnego
  • bolesne miesiączkowanie
  • bolesne stosunki
  •  zaparcia

W PRACY Z PACJENTEM WYKORZYSTUJEMY

Elementy terapii manualnej

Terapia manualna jest metodą wykorzystywaną w leczeniu schorzeń związanych z narządem ruchu.

Opiera się na obszernej diagnostyce biomechanicznej i funkcjonalnej, co pozwala fizjoterapeucie na dokładną ocenę stanu pacjenta.

Terapia, jak sama nazwa wskazuje, polega na bezpośredniej pracy manualnej na ciele pacjenta. Charakteryzuje się wyszukiwaniem bolesnych i napiętych struktur, a następnie ich rozluźnianiem. Jedną z technik są również mobilizacje stawowe i manipulacje, poprawiające zakres ruchu w stawach z ograniczoną mobilnością. Mobilizacje nerwowe pozwalają natomiast na poprawę ślizgu obwodowych struktur nerwowych. Terapeuta manualny doskonale poradzi sobie z problemami natury mięśniowej, więzadłowej, torebkowej, stawowej, powięziowej oraz nerwowej.

Celem terapii jest uśmierzenie bólu, rozluźnienie napięć tkanek miękkich, poprawa ukrwienia, przywrócenie prawidłowej ruchomości w stawach oraz powrót do codziennej aktywności pacjenta.

Metody osteopatyczne

Metody osteopatyczne są technikami manualnymi, w których terapeuta używa jedynie swoich dłoni jako narzędzia diagnostycznego i terapeutycznego. Opierają się w dużej mierze na wyczuciu zmienionej strukturalnie tkanki i przywróceniu jej prawidłowej elastyczności. Osteopatia jest przede wszystkim nauką, która traktuje pacjenta holistycznie, czyli całościowo. Opiera się na tezie, że organizm posiada naturalne zdolności do samoregeneracji. Stosując metody osteopatyczne oprócz pracy na strukturach mięśniowych, stawowych i nerwowych, terapeuta bierze również pod uwagę pracę na narządach wewnętrznych, strukturach kostnych, strukturach naczyniowych oraz płynie mózgowo-rdzeniowym.

Metody stabilizacji

Your content goes here. Edit or remove this text inline or in the module Content settings. You can also style every aspect of this content in the module Design settings and even apply custom CSS to this text in the module Advanced settings.

Terapię TECAR

Winback Intimity – specjalistyczne i innowacyjne akcesoria do terapii TECAR w fizjoterapii uroginekologicznej.

Terapia opiera się na oddziaływaniu ciepła na organizm, które powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, a w efekcie poprawę ukrwienia i przyspieszenie metabolizmu oraz procesów regeneracyjnych tkanek. Urządzenie TECAR działając jako generator naturalnej i nieinwazyjnej energii daje spektakularne efekty.

sEMG

Wykorzystanie nieinwazyjnej metody jaką jest powierzchowna elektromiografia mięśniowa celem oceny funkcjonalnej mięśni dna miednicy.

Fizykoterapię

To dziedzina fizjoterapii, wykorzystująca w terapii czynniki fizykalne takie jak: ultradźwięki, czynniki termiczne, prądy, promieniowanie laserowe, czy pole magnetyczne.

Stanowi doskonałe uzupełnienie pracy manualnej z terapeutą. Znajduje zastosowanie w stanach pourazowych, pooperacyjnych, złamaniach, skręceniach, przeciążeniach mięśniowych, stanach zapalnych. Fizykoterapia działa przeciwbólowo i przeciwobrzękowo, a także przyśpiesza procesy regeneracyjne

Taping kinezjologiczny

czyli plastrowanie dynamiczne, to doskonałe narzędzie wspomagające proces terapeutyczny.

Usprawnia pracę układu limfatycznego, dzięki czemu ma działanie drenujące (przeciwobrzękowe). Wspiera pracę mięśniową, dlatego bardzo często stosowany jest u sportowców i osób aktywnych fizycznie. Taping może być zaaplikowany w celu wspomagania pełnej ruchomości stawu lub wręcz przeciwnie w celu jego ograniczenia, gdy dany staw lub mięsień uległ kontuzji i ruch jest bolesny. 

FIZJOTERAPEUTKA UROGINEKOLOGICZNA

Katarzyna Łukasik

Kierowniczka rehabiltacji ortopedycznej, fizjoterapeutka ortopedyczna i uroginekologiczna

odwiedź nas

ul. Kilińskiego 4, 44-193 Knurów

umów się na wizytę

+48 698 609 920 , +48 510 150 020 

napisz do nas

fizjofit@fizjofit.pl