Fizjoterapia ortopedyczna

Indywidualna rehabilitacja ortopedyczna poprawiająca jakość życia naszych pacjentów

Fizjoterapia prowadzona przez nasz doświadczony i profesjonalny zespół terapeutów, oferuje najwyższy standard technik i metod. Opierając się na światowych standardach i obiektywnej weryfikacji skuteczności leczenia, jesteśmy w stanie uzyskać wyniki oczekiwane przez naszych pacjentów.

dla kogo

 • pacjenci bólowi (bóle kręgosłupa, ból przewlekły i ostry)
 • pacjenci z dyskopatią
 • pacjenci ze schorzeniami ortopedycznymi (złamanie, skręcenie, naderwanie mięśnia, uszkodzenie struktur stawowych)
 • pacjenci pooperacyjni (rekonstrukcja ACL, szycie łąkotki, zespolenie złamania)
 • pacjenci po endoprotezoplastyce
 • pacjenci przedoperacyjni – przygotowanie do zabiegu, nauka wzorców ruchowych, przywrócenie prawidłowej funkcji narządu ruchu
 • sportowcy
 • stany pourazowe i przeciążeniowe
 • pacjenci z cieśnią nadgarstka, łokciem tenisisty/golfisty

przykładowe schorzenia

 • dyskopatia
 • bóle przewlekłe i ostre
 • migreny, bóle głowy
 • stany pourazowe i przeciążeniowe
 • schorzenia ortopedyczne ( złamanie, skręcenie, naderwanie mięśnia, uszkodzenie struktur stawowych)
 • pacjenci pooperacyjni ( rekonstrukcja ACL, szycie łąkotki, zespolenie złamania, endoprotezoplastyka)
 • cieśń nadgarstka
 • łokieć tenisisty/golfisty
 • zastoje limfatyczne

W PRACY Z PACJENTEM WYKORZYSTUJEMY

Elementy terapii manualnej

Terapia manualna jest metodą wykorzystywaną w leczeniu schorzeń związanych z narządem ruchu.

Opiera się na obszernej diagnostyce biomechanicznej i funkcjonalnej, co pozwala fizjoterapeucie na dokładną ocenę stanu pacjenta.

Terapia, jak sama nazwa wskazuje, polega na bezpośredniej pracy manualnej na ciele pacjenta. Charakteryzuje się wyszukiwaniem bolesnych i napiętych struktur, a następnie ich rozluźnianiem. Jedną z technik są również mobilizacje stawowe i manipulacje, poprawiające zakres ruchu w stawach z ograniczoną mobilnością. Mobilizacje nerwowe pozwalają natomiast na poprawę ślizgu obwodowych struktur nerwowych. Terapeuta manualny doskonale poradzi sobie z problemami natury mięśniowej, więzadłowej, torebkowej, stawowej, powięziowej oraz nerwowej.

Celem terapii jest uśmierzenie bólu, rozluźnienie napięć tkanek miękkich, poprawa ukrwienia, przywrócenie prawidłowej ruchomości w stawach oraz powrót do codziennej aktywności pacjenta.

Metody specjalne takie jak : PNF, McKenzie, Mulligan, Kaltenborn, Cyriax

Każda z metod specjalnych opiera się na konkretnych założeniach oraz technikach i zawiera szeroką diagnostykę.

Metody specjalne wykorzystują elementy terapii manualnej oraz określone wzorce ruchowe, indywidualnie dobrane w zależności od problemu pacjenta. Terapeuta doskonale radzi sobie z dysfunkcjami narządu ruchu, pracując na tkankach miękkich (mięśniach, więzadłach, strukturach stawowych, powięzi), układzie nerwowym oraz stawowym. Dobiera właściwe ćwiczenia, oparte na prawidłowych wzorcach ruchowych, dzięki którym odbudowana zostanie ich funkcja.

Metody osteopatyczne

Metody osteopatyczne są technikami manualnymi, w których terapeuta używa jedynie swoich dłoni jako narzędzia diagnostycznego i terapeutycznego. Opierają się w dużej mierze na wyczuciu zmienionej strukturalnie tkanki i przywróceniu jej prawidłowej elastyczności. Osteopatia jest przede wszystkim nauką, która traktuje pacjenta holistycznie, czyli całościowo. Opiera się na tezie, że organizm posiada naturalne zdolności do samoregeneracji. Stosując metody osteopatyczne oprócz pracy na strukturach mięśniowych, stawowych i nerwowych, terapeuta bierze również pod uwagę pracę na narządach wewnętrznych, strukturach kostnych, strukturach naczyniowych oraz płynie mózgowo-rdzeniowym.

Metody neurodynamiczne

Są elementem terapii manualnej, obejmującym pracę na obwodowym układzie nerwowym.

Polegają na mobilizacji struktur nerwowych, a więc przywracaniu im prawidłowej elastyczności. Często wykorzystywane w schorzeniach takich jak: zespół cieśni nerwu, rwa kulszowa, bóle promieniujące do kończyn górnych lub dolnych.

Metody stabilizacji

Odnoszą się przede wszystkim do stabilizacji centralnej, czyli core.

Pozwalają na wypracowanie prawidłowej postawy ciała i lepszej kontroli motorycznej. Praca nad stabilizacją, polega na pobudzeniu mięśni głębokich, które nie pozwalają na wykonanie niekontrolowanych ruchów tułowia, kończyn górnych lub dolnych. Prawidłowa stabilizacja zabezpiecza kręgosłup i stawy, zmniejszając ryzyko urazów.

Laser wysokoenergetyczny

Skuteczna i nieizwazyjna metoda leczenia stanów bólowych ostrych i przewlekłych oraz stanów zapalnych.

 Wiązka światła laserowego o dużej mocy (7W), wykazująca takie cechy jak monochromatyczność i spójność  pozwala na precyzyjne i bardzo głębokie przenikanie energii do wnętrza tkanek. Wytworzona w tkance fala fotochemiczna stymuluje wolne zakończenia nerwowe w tkance podskórnej dając natychmiastową ulgę w bólu. Dodatkowo metoda ta wykazuje działanie przeciwobrzękowe, biostymulujące i poprawiające krążenie krwi.

Terapię TECAR

Łączy ze sobą działanie manualne rękami terapeuty z energią cieplną.

Terapia TECAR ( Transfer Elektryczny Pojemnościowy i Rezystywny ) opiera się na dostarczeniu energii do tkanek przy pomocy zmiennego prądu wysokiej częstotliwości, odpowiadającej częstotliwości fali radiowej (300kHz – 1MHz ).

Tkani poddane zabiegowi zostają głęboko przegrzane, nawet  głębokich warstwach. Wpływa to na rozszerzenie naczyń krwionośnych, a w efekcie na poprawę ukrwienia, przyspieszenie procesów regeneracyjnych oraz metabolizmu tkanek.

Terapia TECAR działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Wpływając na zakończenia nerwowe energia hamuje przekazywanie informacji związanych z bólem na ponad 48 godzin, a pacjent odczuwa natychmiastową ulgę.

Terapię FM (fascial manipulation)

To metoda terapii manualnej, która w dosłownym tłumaczeniu oznacza „manipulację powięzi” i na tym właśnie polega.

Powięź to tkanka łączna, która rozpościera się od czubka głowy, aż po palce stóp i łączy wszystkie układy i narządy ze sobą. Otacza każdą strukturę w naszym ciele: mięśnie, nerwy, więzadła, naczynia krwionośne i limfatyczne, a także narządy wewnętrzne. Terapeuta diagnozuje pacjenta całościowo, oceniając postawę ciała oraz rozkład napięć za pomocą testów i obserwacji. Terapia polega na manipulacji zmienionej strukturalnie powięzi oraz przywróceniu jej prawidłowej elastyczności i funkcji. Celem metody FM jest zredukowanie napięć mięśniowo-powięziowych oraz usunięcie dolegliwości bólowych.

Elektromiografię powierzchniową

To nowoczesna, nieinwazyjna metoda pomiaru aktywności mięśniowej.

Jej ogromną zaletą jest możliwość sprawdzenia stopnia pobudzenia mięśnia podczas treningu. Dzięki temu znajduje wykorzystanie w fizjoterapii sportowej, pourazowej oraz uroginekologicznej. Szczególne znaczenie wykazuje w terapii nietrzymania moczu, umożliwiając pacjentce monitorowanie aktywności mięśni dna miednicy podczas ćwiczeń. Obrazowe przedstawienie pracy mięśniowej, pomaga w nauce i prawidłowym wykonywaniu ćwiczeń.

Taping kinezjologiczny

czyli plastrowanie dynamiczne, to doskonałe narzędzie wspomagające proces terapeutyczny.

Usprawnia pracę układu limfatycznego, dzięki czemu ma działanie drenujące (przeciwobrzękowe). Wspiera pracę mięśniową, dlatego bardzo często stosowany jest u sportowców i osób aktywnych fizycznie. Taping może być zaaplikowany w celu wspomagania pełnej ruchomości stawu lub wręcz przeciwnie w celu jego ograniczenia, gdy dany staw lub mięsień uległ kontuzji i ruch jest bolesny. 

Trening medyczny
Techniki suchego igłowania
Fizykoterapię

To dziedzina fizjoterapii, wykorzystująca w terapii czynniki fizykalne takie jak: ultradźwięki, czynniki termiczne, prądy, promieniowanie laserowe, czy pole magnetyczne.

Stanowi doskonałe uzupełnienie pracy manualnej z terapeutą. Znajduje zastosowanie w stanach pourazowych, pooperacyjnych, złamaniach, skręceniach, przeciążeniach mięśniowych, stanach zapalnych. Fizykoterapia działa przeciwbólowo i przeciwobrzękowo, a także przyśpiesza procesy regeneracyjne.

ZESPÓŁ FIZJOTERAPII ORTOPEDYCZNEJ

Michał Klich

Fizjoterapeuta, trener przygotowania motorycznego

Krzysztof Jakubiak

Fizjoterapeuta

Kinga Bańczyk

Fizjoterapeutka

Katarzyna Łukasik

Kierowniczka rehabiltacji ortopedycznej, fizjoterapeutka ortopedyczna i uroginekologiczna

Agnieszka Karczmarz

Fizjoterapeutka

Maciej Dzindzio

Fizjoterapeuta

Jakub Losa

Asystent fizjoterapeuty

odwiedź nas

ul. Kilińskiego 4, 44-193 Knurów

umów się na wizytę

+48 698 609 920 , +48 510 150 020 

napisz do nas

fizjofit@fizjofit.pl