Fizjoterapia limfologiczna/poonkologiczna
FIZJOTERAPIA LIMFOLOGICZNA//FIZJOTERAPIA POONKOLOGICZNA
Układ limfatyczny zalicza się do jednych z nadrzędnych elementów warunkujących homeostazę sieci nerwowo–dokrewno–chłonnej ludzkiego organizmu. Kompleksowa Terapia Przeciwobrzękowa dotyczy obrzęków różnego pochodzenia, m. in. (pojawiających się) w wyniku dysfunkcji układu limfatycznego, obrzęków powstałych na skutek przebytej choroby nowotworowej – w tym resekcji węzłów chłonnych, a także obrzęków będących wynikiem urazu narządu ruchu. Holistyczne podejście do terapii obrzęku, zakłada, iż stanowi on problem nie tylko o podłożu płynowym, ale także wpływa na deficyty sensoryczne oraz kontrolę nerwowo-mięśniową czy układ mięśniowo-powięziowy.
Składowymi Postępowania Holistycznej Terapii Limfologicznej są:
- Manualny Drenaż Limfatyczny (MDL)
- Manualna terapia obrzęku, w przypadku zabliźnionych obrzęków
- Kompresoterapia (w tym bandażowanie, odzież kompresyjna oraz uzupełniająco aparaty do kompresji pneumatycznej)
- Terapia ruchem (ćwiczenie progresywne oraz trening medyczny – praca na pompie mięśniowej)
- Terapia oddechowa
Celem postępowania jest zahamowanie rozwoju obrzęku i jeśli to możliwe redukcja powstałych zmian. W przypadku mastektomii, histerektomii czy usunięcia lokalnych węzłów chłonnych, nasz fizjoterapeuta, stosuje odpowiednie dla danego obszaru „ujścia”, zastępcze drogi odprowadzające limfę, co pomimo resekcji, pozwala sprawnie redukować obrzęk. Ponadto nieodłącznym elementem kompleksowego leczenia jest opracowanie blizn, które mogą ograniczać zakres ruchomości, czy powodować wspomniane wcześniej deficyty sensoryczne (zaburzenia czucia powierzchownego i głębokiego). Terapia ma również na celu przywrócenie prawidłowych wzorców motorycznych u pacjenta.
MDL można także traktować jako zabieg profilaktyczno-kosmetyczny, znajdujący zastosowanie w szeroko pojętej odnowie biologicznej.
Jak wygląda pierwsza wizyta?
Na pierwszym miejscu stawiamy Państwa komfort i dobro, dlatego aby bezpiecznie przystąpić do terapii obrzęku, należy przed wizytą u fizjoterapeuty, zasięgnąć opinii lekarskiej. W przypadku obrzęków w obrębie kończyn dolnych, ważne jest aby wykonać aktualne badania USG Doppler oraz zbadać D-DIMERY w celu wykluczenia ewentualnych zakrzepów/zakrzepicy – niezbędna jest pisemna zgoda lekarska na MDL. Ponadto jeśli obrzęk powstał na skutek przebytej choroby onkologicznej (radioterapia, chemioterapia, resekcja węzłów chłonnych), dodatkowo niezbędna będzie zgoda specjalisty onkologa, który wykluczy dysfunkcję układu chłonnego na tle aktywnej choroby nowotworowej/przerzutów. Jeżeli obrzęk dotyczy kończyn górnych na skutek mastektomii/częściowej mastektomii, za zgodą onkologa, można udać się bezpośrednio na pierwszą wizytę do fizjoterapeuty.
Kluczową informacją w przypadku leczenia poonkologicznego jest aktywność choroby nowotworowej, tzn.: Jaki czas minął od leczenia? Czy jest to faza aktywna? Czy zostały stwierdzone przeżuty? Czy trwa radioterapia lub chemioterapia? Dlatego przed umówieniem się na pierwszą wizytę, ważna będzie weryfikacja bezpiecznej możliwości wdrożenia terapii.
Uwaga: Zaawansowana niewydolność układu krążenia (w tym niewyrównane wady/choroby serca); obrzęki na tle niewydolności nerek, wątroby i jelit; choroby skóry z owrzodzeniem; ostre stany zapalne; obrzęki o podłożu wirusowym są przeciwwskazaniem do wykonania terapii limfologicznej.
Przebieg pierwszej wizyty
Na pierwszej wizycie fizjoterapeuta przeprowadza szczegółowy wywiad oraz wykonuje badanie przedmiotowe. Dokonuje pomiaru obrzęku, w celu weryfikacji progresji planowanej terapii. Bada stan układu mięśniowo-powięziowego. Wizyta trwa do 60 minut i odbywa się w zamkniętym i komfortowym gabinecie. Częstotliwość wizyt terapeutycznych jest ustalana indywidualnie. W przypadku terapii limfologicznej, czas wizyty terapeutycznej to 60 minut dla pojedynczego obszaru/kończyny.
W przypadku przebytej choroby onkologicznej, fizjoterapeuta zajmie się nie tylko objawami obrzękowymi, ale jeśli cierpisz na dolegliwości bólowe narządu ruchu/kręgosłupa, również pomoże w ich leczeniu. Ponadto indywidualna terapia ma za zadanie zredukować powstałe ograniczenia ruchomości, a także w jak największym stopniu to możliwe, przywrócić sprawność psycho-fizyczną z przed okresu choroby.
dla kogo
- pacjenci/pacjentki po przebytej chorobie onkologicznej/resekcji węzłów chłonnych, w tym pacjentki/pacjenci po mastektomii, częściowej mastektomii, podwójnej mastektomii, po zabiegach okolicy twarzy i szyi, po zabiegach okolicy jamy brzusznej i miednicy mniejszej – histerektomii
- pacjentki po rekonstrukcji piersi
- pacjenci po leczeniu chirurgicznym ginekomastii
- pacjenci/pacjentki po przebytym urazie lub zabiegu chirurgicznym (również chirurgii plastycznej)
- pacjenci/pacjentki ze stwierdzonym chronicznym zaburzeniem odpływu limfy (pierwotnym i wtórnym)
- pacjenci/pacjentki z zespołem Sudecka
- pacjenci/pacjentki z obrzękami na skutek niektórych chorób reumatycznych
- pacjenci/pacjentki z obrzękami w wyniku przetrenowania
- pacjentki z obrzękiem lipidowym
PRZYKŁADOWE SCHORZENIA
- obrzęki pooperacyjne i pourazowe, w tym terapia blizny
- obrzęki w następstwie przebytej choroby onkologicznej
- chroniczne zaburzenia odpływu limfy (pierwotne i wtórne)
- zespół Sudecka
- niewydolność w wyniku chorób neurologicznych, w tym niewydolność połowicza po udarze mózgu
- obrzęki w przebiegu niektórych chorób reumatycznych
- obrzęki w konsekwencji przetrenowania zawodnika
- jako element terapii estetycznej i profilaktyki, w przypadku przygotowania do operacji, jako zabieg wspomagający redukcję cellulitu wodnego lub jako zabieg oczyszczający i stymulujący skórę okolicy twarzy.
W PRACY Z PACJENTEM WYKORZYSTUJEMY
Manualny Drenaż Limfatyczny (MDL)
Specyficzna metoda technik manualnych, która polega na mechanicznym oddziaływaniu na układ chłonny. Poprawia on przepływ chłonki i płynu tkankowego.
Manualna terapia obrzęku
Intensywna praca na tkankach i układzie limfatycznym, stosowana szczególnie w przypadku złogów białkowych i zwłókniałych zmian.
Bandażowanie
Indywidualnie dobrana kompresja, która ma na celu redukcję obrzęku lub formowanie obrzęku w zakresie kończyn dolnych i kończyn górnych, za pomocą specjalistycznych bandaży.
Kompresja pneumatyczna
Specjalistyczna aparatura wspomagająca proces odprowadzenie obrzęku za pomocą sekwencyjnej stymulacji ciśnieniowej odpływu limfy.
Terapia mięśniowo-powięziowa
Techniki manualne stosowane w pracy na restrykcjach powięziowo-mięśniowych oraz punktach spustowych.
Terapia blizn
Integracyjne techniki pracy z blizną, które wpływają na jej kształt, konsystencję oraz redukują dolegliwość bólowe czy ograniczenia z nią związane.
Kinesiology taping
Ćwiczenia aktywujące pompę mięśniową i trening medyczny
Odzież kompresyjna (zewnętrzny producent)
NASZ ZESPÓŁ
Sara Kuty
Fizjoterapeutka
Katarzyna Łukasik
Kierowniczka rehabiltacji ortopedycznej, fizjoterapeutka ortopedyczna i uroginekologiczna
odwiedź nas
ul. Kilińskiego 4, 44-193 Knurów
umów się na wizytę
+48 698 609 920 , +48 510 150 020
napisz do nas
fizjofit@fizjofit.pl