Wcześniak, niemowlak

Jeżeli zauważysz u swojego dziecka niepokojące objawy, nasi Fizjoterapeuci pomogą zrozumieć problem lub rozwiać wątpliwości. Kluczowe w terapii jest to, aby każde dziecko, u którego zauważono zaburzenia w rozwoju psychomotorycznym, było poddane oddziaływaniu terapeutycznemu. Im wcześniej zaczniemy, tym lepsze efekty osiągniemy. A to wszystko dzięki plastyczności ośrodkowego układu nerwowego jaka towarzyszy dzieciom w tym okresie. Jesteśmy po to by pomóc.

dla kogo

  • dzieci do 1. roku życia
  • jeżeli zauważyłeś u swojego dziecka preferencje do układania się w jedną stronę, ze zmniejszoną aktywnością drugiej strony ciała
  • masz problem podczas codziennej pielęgnacji: przebierania, karmienia, kąpieli, pozycjonowania, dziecko jest niespokojne, często płacze
  • obserwujesz niepokój ruchowy dziecka, nasilony odruch Moro, zaciśnięte ręce, chaotyczne ruchy kończyn lub ich zmniejszoną ruchliwość
  • dziecko nie podejmuje aktywności ruchowej oczekiwanej w danym wieku
  • otrzymałeś informacje od lekarza prowadzącego na temat konieczności podjęcia terapii
  • dziecko urodziło się w zamartwicy, przedwcześnie lub otrzymało budzącą niepokój diagnozę

przykładowe schorzenia

  • asymetria ułożeniowa
  • obniżone/wzmożone napięcie mięśniowe
  • wcześniactwo
  • zespoły genetyczne (np. zespoły Downa, rdzeniowy zanik mięśni, zespół Angelmana, zespół Pradera-Williego)
  • wady wrodzone
  • kręcz szyi
  • zaburzenia psychomotoryczne

W PRACY Z PACJENTEM WYKORZYSTUJEMY

NDT Bobath

Metoda neurorozwojowa, która polega na hamowaniu nieprawidłowych odruchów, wyzwalaniu ruchów jak najbardziej zbliżonych do prawidłowych oraz wykorzystywaniu i utrwalaniu ich w życiu codziennym takim jak np. noszenie, karmienie czy przebieranie.

 

NDT Bobath Baby

Metoda jest skierowana szczególnie dla wcześniaków, noworodków, niemowlaków z zaburzeniami napięcia mięśniowego, asymetrią, uszkodzeniem splotu barkowego, zespołami genetycznymi i uszkodzeniami mózgu. Usprawnianie  prowadzi wykwalifikowany rehabilitant, który na zajęciach pracuje z dzieckiem, ale uczy także rodzica postępowania w domu, tak by ćwiczenia były rozłożone w naturalnym harmonogramie dnia dziecka i wykonywane w stałej aktywności np. pielęgnacji, karmienia czy zabawy i były zgodne z wytycznymi metody NDT . Prowadzona rehabilitacja  jest zawsze dostosowana indywidualnie do możliwości i potrzeb dziecka, dając mu jednocześnie poczucie bezpieczeństwa. Warto wplatać elementy rehabilitacji podczas zabawy z dzieckiem .

W pracy z pacjentem wykorzystujemy – wałki, piłki, kostki, poduszki, hamaki, miękkie kształtki, zabawki, dźwięki.

Pielęgnację według metody Bobath

Proste czynności jak ubieranie, rozbieranie, karmienie, przewijanie, kąpiel, noszenie mogą być wykonywane spokojnie,  bezstresowo dla dziecka i rodzica. Jednak mając pod opieką dziecko w pierwszych dniach życia te proste czynności wydają się nieraz, nie lada wyczynem. Tu z pomocą przychodzi Metoda NDT Bobath, która w swoich założeniach merytorycznych określa wszystkie możliwe warianty postępowania z dzieckiem, czy to wcześniakiem, czy urodzonym o czasie.

Wszystkie czynności wykonywane przy naszych milusińskich muszą odbywać się w warunkach komfortu dla dziecka i rodzica. Rodzic na zajęciach uczy się więc, jak opanować  technikę prawidłowego podnoszenia, noszenia w sytuacjach problematycznych np. kolki, czy ulewania, jak karmić gdy karmi się butelką, jak układać do snu, gdy mamy problem z nieprawidłowym napięciem mięśniowym, jak zmieniać  pieluchę, gdy dziecko jest bardzo ruchliwe, jak kąpać, gdy dziecko boi się wody. Wszystkie te czynności  są do opanowania na zajęciach i stają się przyjemnością dla całej rodziny.

Ocenę Globalnych Wzorców Ruchu Metodą Prechtl’a

To metoda diagnostyczna wcześniaków, noworodków i niemowląt urodzonych o czasie w pierwszych 3 miesiącach życia. Służy do szybkiego zdiagnozowana niedojrzałości lub uszkodzenia OUN przez badanie prezentowanych globalnych wzorców ruchowych (GMs). Dziecko nagrywa się około 2-3 minuty, a następnie analizuje spontaniczną aktywność ruchową.

GMs zauważamy u płodu ok 8-9 tygodnia życia płodowego na USG . U niemowląt bez zaburzeń neurologicznych GMs  są identyczne w sekwencjach jak u płodu aż do 2 miesiąca życia.

Stwierdza się  znaczną różnicę w prezentowanych wzorcach ruchu u dzieci bez zaburzeń i u tych, u których potencjalnie zaburzenia się rozwiną.

Trójpłaszczyznową terapię stóp

Metoda terapii stóp, która rozpatruje problem globalnie a nie tylko lokalnie. Polega na zdiagnozowaniu problemu, efektywnej terapii wykorzystującej elementy terapii manualnej oraz utrwalaniu uzyskanych efektów, dzięki czynnościowemu bandażowaniu.

PNF (torowanie mięśniowo-nerwowe)

Metoda neurorozwojowa, która wykorzystuje naturalne ruchy przebiegające trójpłaszczyznowo, zbliżone do aktywności dnia codziennego. Realizowane ćwiczenia aktywizują jak największą ilość mięśni należących do jednego łańcucha mięśniowego, poprzez wykonywanie ich po diagonalnej (skośniej). Metoda polega również na wielozmysłowym bodźcowaniu, które oddziałuje na pacjenta z zewnątrz.

Taping kinezjologiczny

czyli plastrowanie dynamiczne, to doskonałe narzędzie wspomagające proces terapeutyczny.

Usprawnia pracę układu limfatycznego, dzięki czemu ma działanie drenujące (przeciwobrzękowe). Wspiera pracę mięśniową, dlatego bardzo często stosowany jest u sportowców i osób aktywnych fizycznie. Taping może być zaaplikowany w celu wspomagania pełnej ruchomości stawu lub wręcz przeciwnie w celu jego ograniczenia, gdy dany staw lub mięsień uległ kontuzji i ruch jest bolesny. 

 ZESPÓŁ

Iwona Dzindzio

Kierowniczka rehabilitacji neurologicznej, fizjoterapeutka neurologiczna dziecięca, specjalistka metody NDT-Bobath

odwiedź nas

ul. Kilińskiego 4, 44-193 Knurów

umów się na wizytę

+48 698 609 920 , +48 510 150 020 

napisz do nas

fizjofit@fizjofit.pl