Rwa kulszowa to najczęściej określana jednostka chorobowa w przypadku bólów pleców u pacjenta. Najczęściej jest ona określana, jako zespół bólowy związany z mechanicznym uciskiem na korzeń nerwowy nerwu kulszowego w obrębie dysku L4-L5 lub dysku L5-S1.

Badania naukowe jednak pokazują wyraźnie, że mechaniczny ucisk na korzeń nerwowy zdarza się niezwykle rzadko, bo jedynie w 5-11% wszystkich tak określanych przypadkach. Gdy już dojdzie do mechanicznego ucisku dysku na nerw, może dojść do utraty siły i czucia w obrębie danych regionów ciała, unerwianych przez odpowiednie segmenty kręgosłupa (tzw. Miotomy i dermatomy). Takie przypadki zdarzają się niezwykle rzadko i w takich przypadkach możliwe, że będzie konieczny zabieg operacyjny. Zdecydowanie częściej ból dolnego odcinka lędźwiowego, promieniujący do pośladka lub kończyny dolnej, jest spowodowany podrażnieniem chemicznym nerwu poprzez dotknięcie nerwu przez dysk międzykręgowy.

Bardzo często pacjenci myślą, że gdy mają dyskopatię, to muszą odczuwać ból do końca życia i nic z tym nie da się zrobić. Nic bardziej mylnego, najnowsze badania naukowe pokazują, że 98% osób powyżej 60 roku życia przy badaniu rezonansem magnetycznym mają dyskopatię w odcinku szyjnym. Jak łatwo się domyśleć, ból odcinka szyjnego odczuwa tylko pewien niewielki procent osób powyżej 60 roku życia. Przebadano też inną grupę ludzi już po śmierci, którzy nigdy nie odczuwali bólu w kręgosłupie i u wielu z nich także była widoczna dyskopatia. Można więc stwierdzić, że nie zawsze jest bezpośrednia korelacja dyskopatii widocznej na rezonansie, a faktycznym bólem.

Mianem rwy kulszowej bardzo często są określane wszystkie bóle kręgosłupa promieniujące do nogi. Czy na pewno ból promieniujący z pleców to zawsze rwa kulszowa? Zdarza się, że ból promieniuje do pachwiny lub przodu uda lub jeszcze w inne rejony. Nerw kulszowy przebiega z tyłu pośladka przez mięśnie uda z tyłu, więc nie ma możliwości, by nerw kulszowy bolał w innym miejscu. Oczywiście jest jeszcze możliwość promieniowania bólu poprzez wcześniej wspomniane dermatomy. Ból pochodzenia mięśniowego również może być w innym miejscu, niż zgłaszany przez pacjenta rejon ciała. Pamiętajmy jeszcze o innych nerwach wychodzących z kręgosłupa lędźwiowego takich jak np.: nerw udowy, zasłonowy i inne.

Podsumowując fizjoterapeuta staje przed nie lada wyzwaniem diagnozując ból dolnego odcinka kręgosłupa promieniujący do kończyny dolnej i jak wspomniano, nie zawsze jest to tak zwana rwa kulszowa.