Na wstępie warto wyjaśnić czym jest kręgarstwo i kim jest kręgarz. Samo słowo kręgarstwo odnosi się do technik manualnych stosowanych w minionych latach do „nastawiania” kręgosłupa. Kręgarzem natomiast nazywano osobę wykonującą te zabiegi, choć nie zawsze była ona przeszkolona do pracy z ciałem. Zazwyczaj zawód kręgarza przechodził z ojca na syna i nie do końca był podparty jakimikolwiek doniesieniami nauki.

Obecnie kręgarstwo jest wypierane przez profesjonalnych fizjoterapeutów, chiropraktyków czy osteopatów, którzy stosują techniki manipulacji oparte przede wszystkim o badania obrazowe (RTG, funkcjonalne RTG czy rezonans magnetyczny) oraz badania i manualną ocenę ruchomości poszczególnych stawów kręgosłupa. Zawsze powinny być to osoby z wyszkoleniem medycznym.

Czy manipulacje są bezpieczne?

Tak, prawidłowo wykonywane techniki manipulacji, po przeanalizowaniu wszystkich przeciwwskazań, są technikami bezpiecznymi. Uwzględniając biomechaniczne aspekty ruchomości każdego stawu kręgosłupa, terapeuta poprzez wybranie odpowiednich komponentów ruchu, dochodzi do funkcjonalnej bariery ruchomości danego segmentu kręgosłupa dokładając impuls (trust), uzyskuje „kliknięcie” w stawie (nastawienie) i uwolnienie zablokowanego segmentu.

Funkcjonalnie, anatomicznie, biomechanicznie nic się nie przestawia. Kliknięcie w stawie to efekt zmiany ciśnienia gazu rozpuszczonego w mazi stawowej i jego rozprężenie. Dlatego niemożliwe jest uzyskanie efektu kawitacji 2 razy w ciągu kilku minut, aż gaz w stawie ponownie się nie „rozpuści”.

Czy dochodzi do repozycji przepukliny krążka miedzykręgowego?

NIE. Efekt terapeutyczny przy manipulacjach wykonywanych w dyskopatiach polega na uwolnieniu „zablokowanego” stawu i odruchowym „zresetowaniu” układu nerwowego. Fenomen zmniejszenia przepukliny polega w dużej części przypadków na zmniejszeniu obrzęku krążka miedzykręgowego. Rezonans magnetyczny robiony w fazie ostrej dyskopatii pokazuje obrzęknięty krążek miedzykręgowy w wyniku stanu zapalnego, jaki towarzyszy jego uszkodzeniu. Ponowne wykonanie rezonansu magnetycznego po półrocznej terapii pokaże FIZJOLOGICZNE zmniejszenie obrzęku na skutek ustąpienia stanu zapalnego i zmniejszenie obrysu krążka miedzykręgowego.

Czy warto korzystać z kręgarstwa?

TAK, jednak warto skorzystać z pomocy profesjonalisty tj. fizjoterapeuty osteopaty czy chiropraktyka którzy ukończyli w tym kierunku kilkuletnie studia.