Przez kompresoterapię rozumiemy masaż (drenaż) wykonywany w sposób uciskowy z odpowiednią siłą oraz w odpowiednim kierunku. Stosowany jest głównie w przypadku obrzęków limfatycznych – najczęściej kończyn dolnych, ale zastosowanie znajduje także w wielu innych problemach klinicznych.

Drenaż może być wykonywany za pomocą specjalnych rękawów, które podzielone są na komory, a następnie napełniane powietrzem z odpowiednią częstotliwością oraz siłą. Wcześniej zaprogramowana kolejność napełniania komór, odpowiednio długi czas utrzymania powietrza w komorze oraz kierunek, w którym ma być wykonywany drenaż, powoduje uzyskanie tzw. fali uciskowej, dzięki czemu otrzymujemy efekt drenażu limfatycznego.


Obrzęk po urazie lub pooperacyjny jako podstawowe wskazanie do kompresoterapii

Jeśli nasze ciało zostało narażone na uraz lub poddane zabiegowi operacyjnemu, to najpewniej, w skutek wspomnianych incydentów, dochodzi do tzw. zastojów limfatycznych, czyli powstaje obrzęk. Dzieje się tak na skutek uszkodzenia drobnych naczynek limfatycznych, których zadaniem był transport tzw. limfy w kierunku węzłów chłonnych. Nie mając ujścia, limfa zaczyna się zbierać na różnych poziomach warstw skóry oraz leżących pod nią tkanek miękkich (mięśni, powięzi). Organizm w początkowej fazie nie może poradzić sobie z odprowadzeniem nagromadzonego płynu i, aby przyśpieszyć naturalne procesy zdrowienia oraz doprowadzić do ponownej homeostazy organizmu, możemy zastosować omawianą kompresoterapię czyli drenaż limfatyczny.

Stosowana terapia jest bezbólowa, miła w odczuciu, a przez pacjentów często postrzegana bardzo pozytywnie, ponieważ już po pierwszym zabiegu daje poczucie ulgi.

Inne wskazania do kompresoterapii

Innymi wskazaniami do kompresoterapii są także niewydolności żylne, zaburzenia krążenia w obrębie kończyn dolnych, powikłania cukrzycy, neuropatie lub w przypadku kończyny górnej – zespół Reynaud’a, zespół cieśni nadgarstka czy sinica kończyn.

W przypadku problemów stawowych takich jak zmiany zwyrodnieniowe, czy niektóre choroby reumatyczne jak np. dna moczanowa, zastosowanie masażu uciskowego również znajduje swoje uzasadnienie.

Tłumaczy się to w następujący sposób: jeśli w poddanym chorobowo stawie i jego otaczających tkankach panuje niekorzystne pH, obecne są zbędne produkty przemiany materii oraz potencjalnie istnieje stan zapalny. Wykorzystanie masażu podciśnieniowego zdrenuje krew żylną do układu sercowo – naczyniowego, a limfę naczyniami limfatycznymi do najbliższych węzłów chłonnych. Dzięki temu „świeża” krew tętnicza, transportująca substancje odżywcze, ma możliwość dopłynąć do uszkodzonych tkanek naszego organizmu. Najczęściej objawia się to jako lokalne przekrwienie.

Ciekawostką jest fakt, iż terapię podciśnieniem możemy zastosować także jako zabieg kosmetyczny np. na cellulit kończyn dolnych czy poprawę odżywienia skóry, a także profilaktycznie przeciw powstawaniu żylaków.

Każdy zabieg dobrany jest przez fizjoterapeutę i dopasowany indywidualnie do stanu klinicznego pacjenta. Poprzedzone jest to wywiadem medycznym w celu wykluczenia bezwzględnych przeciwwskazań do zabiegu (jak np. zakrzepica żył głębokich czy choroby zakaźne!), zagrażającemu zdrowiu pacjenta.