Fizjoterapia neurologiczna

Indywidualna fizjoterapia neurologiczna poprawiająca jakość życia naszych pacjentów

Prowadzimy kompleksową terapię i rehabilitację pacjentów z chorobami układu neurologicznego oraz po urazach rdzenia kręgowego, ukierunkowaną na indywidualne potrzeby pacjenta.

dla kogo

  • pacjenci z chorobami neurologicznymi
  • pacjenci po urazach rdzenia kręgowego

przykładowe schorzenia

  • udar
  • stwardnienie rozsiane
  • urazy rdzenia kręgowego
  • urazy czaszkowo – mózgowe
  • zespoły parkinsonowskie
  • dystrofie
  • polineuropatie
  • i wiele innych

W PRACY Z PACJENTEM WYKORZYSTUJEMY

Elementy terapii manualnej

Terapia manualna jest metodą wykorzystywaną w leczeniu schorzeń związanych z narządem ruchu.

Opiera się na obszernej diagnostyce biomechanicznej i funkcjonalnej, co pozwala fizjoterapeucie na dokładną ocenę stanu pacjenta.

Terapia, jak sama nazwa wskazuje, polega na bezpośredniej pracy manualnej na ciele pacjenta. Charakteryzuje się wyszukiwaniem bolesnych i napiętych struktur, a następnie ich rozluźnianiem. Jedną z technik są również mobilizacje stawowe i manipulacje, poprawiające zakres ruchu w stawach z ograniczoną mobilnością. Mobilizacje nerwowe pozwalają natomiast na poprawę ślizgu obwodowych struktur nerwowych. Terapeuta manualny doskonale poradzi sobie z problemami natury mięśniowej, więzadłowej, torebkowej, stawowej, powięziowej oraz nerwowej.

Celem terapii jest uśmierzenie bólu, rozluźnienie napięć tkanek miękkich, poprawa ukrwienia, przywrócenie prawidłowej ruchomości w stawach oraz powrót do codziennej aktywności pacjenta.

PNF (torowanie mięśniowo-nerwowe)

Metoda neurorozwojowa, która wykorzystuje naturalne ruchy przebiegające trójpłaszczyznowo, zbliżone do aktywności dnia codziennego. Realizowane ćwiczenia aktywizują jak największą ilość mięśni należących do jednego łańcucha mięśniowego, poprzez wykonywanie ich po diagonalnej (skośniej). Metoda polega również na wielozmysłowym bodźcowaniu, które oddziałuje na pacjenta z zewnątrz.

IBITA Bobath

Jest to metoda terapeutyczna stosowana w rehabilitacji osób dorosłych z deficytami neurologicznymi. Głównym celem jest osiągnięcie możliwie najlepszych prawidłowych aktywności w obrębie ograniczenia poprzez przywrócenie prawidłowej kontroli posturalnej oraz kontrolowanych ruchów selektywnych. Jest to terapia 24-godzinna, angażująca oprócz fizjoterapeuty również najbliższe otoczenie (rodzinę) pacjenta tak, aby przez całą dobę chory mógł być aktywowany w naturalnych dla siebie domowych warunkach.

Ortezę dynamiczną DUNAG 2

Orteza dynamiczna DUNAG 02 to specjalnie przygotowany zestaw kamizelki i spodni, podpór kolanowych i stopnych, między którymi rozmieszczone są elementy ciągnięte oraz naciągi. Odpowiednie połączenie elementów ciągnistych pozwala na ustawienie poszczególnych segmentów ciała, które będą oddziaływać proprioceptywnie na układ biomechaniczny pacjenta. Terapia ta umożliwia przywrócenie prawidłowej postawy oraz wzorców ruchowych, polepsza propriocepcję, wspomaga osłabione mięśnie, a także redukuje patologiczne odruchy.

Masaż tkanek głębokich

Jest to forma pracy, która oddziałuje na tkanki miękkie. Polega na usunięciu napięć i dysfunkcji w obrębie tkanek powodując poprawę ich elastyczności, likwiduje mięśniowo-powięziowe punkty spustowe oraz reguluje napięcie mięśniowe. Powoduje to zmniejszenie występujących dolegliwości bólowych, zwiększa zakresy ruchomości w stawach oraz poprawia ukrwienie tkanek.

Elektromiografię powierzchniową

To nowoczesna, nieinwazyjna metoda pomiaru aktywności mięśniowej.

Jej ogromną zaletą jest możliwość sprawdzenia stopnia pobudzenia mięśnia podczas treningu. Dzięki temu znajduje wykorzystanie w fizjoterapii sportowej, pourazowej oraz uroginekologicznej. Szczególne znaczenie wykazuje w terapii nietrzymania moczu, umożliwiając pacjentce monitorowanie aktywności mięśni dna miednicy podczas ćwiczeń. Obrazowe przedstawienie pracy mięśniowej, pomaga w nauce i prawidłowym wykonywaniu ćwiczeń.

Taping kinezjologiczny

czyli plastrowanie dynamiczne, to doskonałe narzędzie wspomagające proces terapeutyczny.

Usprawnia pracę układu limfatycznego, dzięki czemu ma działanie drenujące (przeciwobrzękowe). Wspiera pracę mięśniową, dlatego bardzo często stosowany jest u sportowców i osób aktywnych fizycznie. Taping może być zaaplikowany w celu wspomagania pełnej ruchomości stawu lub wręcz przeciwnie w celu jego ograniczenia, gdy dany staw lub mięsień uległ kontuzji i ruch jest bolesny. 

Fizykoterapię

To dziedzina fizjoterapii, wykorzystująca w terapii czynniki fizykalne takie jak: ultradźwięki, czynniki termiczne, prądy, promieniowanie laserowe, czy pole magnetyczne.

Stanowi doskonałe uzupełnienie pracy manualnej z terapeutą. Znajduje zastosowanie w stanach pourazowych, pooperacyjnych, złamaniach, skręceniach, przeciążeniach mięśniowych, stanach zapalnych. Fizykoterapia działa przeciwbólowo i przeciwobrzękowo, a także przyśpiesza procesy regeneracyjne.

FIZJOTERAPEUTKA NEUROLOGICZNA

Patrycja Śmieja

Kierownik działu osbługi klienta

odwiedź nas

ul. Kilińskiego 4, 44-193 Knurów

umów się na wizytę

+48 698 609 920 , +48 510 150 020 

napisz do nas

fizjofit@fizjofit.pl