Mimo że od Nowego Roku minął już miesiąc wiemy z autopsji że postanowienia noworoczne u niektórych, dalej są odkładane w czasie. Postanowienia najczęściej dotyczą  zmiany trybu życia na bardziej aktywny lub zmiany swoich nawyków żywieniowych w celu lepszego samopoczucia wraz z pozbyciem się kilku nadmiarowych kilogramów.

Bardzo popularnym pytaniem które zadają setki osób to pytanie o sport idealny, lub taki którego rezultaty będą widoczne po tygodniu. Odpowiadając na każde podobne pytanie – takiego sportu nie ma! Po prostu nie istnieje.

W myśl za tym, jaki sport wybrać w celu poprawy swojego samopoczucia wyglądu lub sylwetki -odpowiadamy  – każdy, który sprawia nam frajdę, a przy jego praktyce czujemy się dobrze.
Każda aktywność fizyczna jest lepsza niż jej brak. 😉

Wiele osób postanawia, że od nowego roku zaczną regularnie biegać, nie mniej jednak już po krótkim dystansie zaczynają boleć kolana przez co stosunkowo szybko przestajemy uprawiać ten sport. Może to być spowodowane nadmiernym i nieprawidłowym obciążeniem stawów np. z powodu złej techniki wykonania ruchu lub nadwagą, która niestety może prowadzić do nieprawidłowego wzorca ruchowego, a w konsekwencji do urazu np. skręcenia stawu skokowego lub kolanowego.

Aby nie rezygnować z aktywności fizycznej i dotrzymywać własnych postanowień, warto spróbować praktyki takich aktywności jak: regularne spacery, Nordic-Walking czyli spacer z kijkami, trucht , aqua-aerobik lub pływanie.

Czy wiesz ile kalorii spalasz podczas aktywności fizycznej?

  • Spacer to wydatek rzędu 280 kcal na godzinę
  • Nordic-Walking spala około 400 kcal na godzinę
  • Trucht to koszt około 400-500 kcal na godzinę
  • Bieg to wydatek energetyczny rzędu 600 kcal na godzinę
  • Intensywny Aqua Aerobik to wydatek nawet do 650 kcal na godzinę
  • Pływanie w zależności od tępa, spala od 700 do 900 kcal na godzinę

 

Nordic Walking – świetny sport na początek naszej przygody z aktywnością fizyczną. Zaleca się go przykładowo osobom z nadwagą – uruchamiamy obie obręcze naszego ciała – biodrową i barkową, zażywamy świeżego powietrza, co jest bardzo ważne przy redukcji tkanki tłuszczowej, a co najważniejsze – nie obciążamy tak bardzo stawów kończyn dolnych, ponieważ wspieramy się kijkami podczas treningu.

Treningi w wodzie również sprzyjają pozbywaniu się tkanki tłuszczowej. Ponadto w wodzie nasze stawy są odciążone, co sprawia że ryzyko kontuzji spada praktycznie do zera!

Przy uprawianiu każdego ze sportów, ważna jest systematyczność ćwiczeń. Regularna aktywność fizyczna poprawi nasze samopoczucie, spowoduje większy niż dotychczas wydatek energetyczny a co za tym idzie redukcję tkanki tłuszczowej i przyrost masy mięśniowej.

Badania również dowiodły, że po intensywnym wysiłku fizycznym kalorie są spalane również podczas regeneracji mięśni, więc następnego dnia, bez jakiegokolwiek wysiłku z naszej strony. Ponad to regularna aktywność fizyczna korzystnie wpływa na nasze serce, przyczyniając się do obniżenia ciśnienia krwi.

Pamiętajmy jednak o zdrowym rozsądku i stawianiu sobie realnych celów, aby nie rzucić się z przysłowiową „motyką na słońce” i nie zniechęcić się do aktywności fizycznej. Małymi kroczkami idźmy coraz dalej i stawiajmy sobie coraz większe, bardziej ambitne cele.

„Ruch zastąpi nam każdy lek, jednak żadne leki nie zastąpią nam ruchu.”

„Ruch zastąpi prawie każdy lek, podczas gdy wszystkie lekarstwa razem wzięte nigdy nie zastąpią ruchu” – mawiał w XVI wieku Wojciech Oczko. Królewski medyk poświęcił się badaniom właściwości leczniczych polskich wód mineralnych i wpływu ćwiczeń fizycznych na ciało człowieka.