Ile kosztuje wizyta u fizjoterapeuty? To często zadawane pytanie i jak najbardziej uzasadnione. Zakresy cen różnych ośrodków często znacząco się różnią. Wpływ na to mają czynniki, takie jak na przykład: renoma, lokalizacja, długość bycia na rynku, różnorodność sprzętu i środków oddziaływania oraz najważniejsze – wykształcenie i doświadczenie fizjoterapeutów. Na cenę wpływa również fakt, że pacjenci mogą poszukiwać fizjoterapeutów o konkretnej specjalizacji. Należą do nich między innymi fizjoterapeuci uroginekologiczni, fizjoterapeuci dziecięcy lub specjalizujący się konkretnych schorzeniach w ortopedii lub neurologii. Kiedyś fizjoterapeutą mogła zostać osoba, która odbyła kształcenie w studium fizjoterapii (technik fizjoterapii). Obecnie, na całe szczęście, te czasy już minęły. Fizjoterapeuta to zawód medyczny, a może nim zostać jedynie osoba, która uzyskała odpowiednie kwalifikacje w szkołach wyższych oraz nabyła prawo do wykonywania zawodu wydawane przez Krajową Izbę Fizjoterapii. Należy pamiętać, że jedynie fizjoterapeuta posiadający te kwalifikacje wie, w jaki sposób można skutecznie pomagać pacjentom i przywracać ich do normalnego życia.

Jaka jest zatem różnica pomiędzy prywatną wizytą u fizjoterapeuty, a wizytą na NFZ? Czas oraz lepsze dopasowanie zabiegów do potrzeb pacjenta. Nierzadko pacjent, który otrzymuje skierowanie do fizjoterapeuty potrzebuje pomocy od razu, a kilku- lub kilkunastomiesięczne oczekiwanie nie wchodzi w rachubę. Odpowiednio wcześnie podjęta rehabilitacja to lepsze i szybsze rezultaty. Dodatkowo, refundowane formy terapii zazwyczaj są mocno ograniczone, a wybranie z nich dedykowanej metody terapeutycznej lub zabiegu do pewnych urazów jest problematyczne. Problem ten nie występuje zazwyczaj w prywatnych gabinetach, które są lepiej wyposażone w potrzebny sprzęt terapeutyczny oraz diagnostyczny. Inny jest także sposób dobierania zakresu terapii. Chodzi przede wszystkim o holistyczne i indywidualne podejście do aktualnego stanu zdrowia pacjenta. Decydując się na taką wizytę mamy pewność, że poświęcony pacjentowi czas będzie wykorzystany na osiągnięcie konkretnych celów terapeutycznych. Podczas prywatnej terapii fizjoterapeuta koncentruje się na pacjencie. Nie jest to terapia grupowa, będąca często spotykana podczas wizyt w placówkach państwowych. Proces usprawniania powinien być zjawiskiem dynamicznym – zmieniającym się adekwatnie do aktualnego stanu pacjenta, co w warunkach NFZ jest niemożliwe w związku z realizowaniem skierowania, zleconego nawet kilka miesięcy wcześniej. Dobór terapii w gabinecie prywatnym jest bardziej precyzyjny i odpowiedni do faktycznych potrzeb pacjenta.

W większości przypadków pierwsza wizyta u fizjoterapeuty nie jest ostatnią. Terapia może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy lub nawet lat. Można zauważyć sytuację, że w cennikach prywatnych gabinetów pierwsza wizyta jest droższa od kolejnych. Decyduje o tym przeprowadzana diagnostyka, obszerny wywiad oraz szczegółowe uzupełnienie dokumentacji medycznej, co jest konieczne do przeprowadzenia dalszej terapii. Prywatne gabinety często oferują możliwość wykupienia pakietu wizyt, co w ogólnym rozrachunku jest tańszą opcją niż wykupywanie ich z osobna.

Zdrowie i życie bez bólu powinno być priorytetem dla każdego. Poprawa swojego stanu zdrowia jest dla niektórych elementem życia codziennego. Właśnie dlatego należy z rozwagą wybierać gabinety terapeutyczne, do których kierujemy się sami lub swoich bliskich i korzystać tylko z tych sprawdzonych i cieszących się znakomitą opinią. W placówce prywatnej szanujemy czas pacjenta. Klient nie czeka w nieskończoność w poczekalni, a umówione wizyty realizowane są terminowo.