Wada postawy to obecnie problem, który dotyczy 80% dzieci. Nasze ciało rozwija się aż do 21 roku życia, jednak będzie nam służyć do jego końca. Właśnie dlatego nie powinniśmy lekceważyć wad postawy, a pamiętać o tym, że im wcześniej wada jest zdiagnozowana, tym skuteczniejsza i efektywniejsza będzie terapia.

Rodzice są zazwyczaj pierwszymi osobami, które dostrzegają wady postawy. Przykładowymi schorzeniami, na które rodzice powinni zwrócić uwagę są:

  • są wady stóp (stopy płaskie, płasko-koślawe, szpotawe)
  • wady kolan (kolana szpotawe, kolana koślawe)
  • wady klatki piersiowej (klatka kurza czy lejkowata)
  • asymetria w ułożeniu braków, łopatek, miednicy
  • skrzywienie boczne kręgosłupa

Tak naprawdę większość rodziców nie jest pewnych, czy ich dziecko prezentuje jakąś z powyższych wad, dlatego mogą przyjść ze wszystkim, co ich niepokoi w postawie ciała dziecka, aby to sprawdzić. Czas w problematyce wad postawy ma duże znaczenie – im wada wykryta jest w młodszym wieku, tym są lepsze rokowania, co do wyników terapii.

Dobrym pomysłem jest również profilaktyka, która może zapobiec powstawaniu wad postawy. Kontrole postawy ciała dziecka zaleca się wykonywać mniej więcej co pół roku.

Dzięki temu, jeśli dziecko nie ma wad postawy, rodzic zyskuje pewność, że jego dziecko rozwija się prawidłowo pod kątem postawy. Dzięki profilaktyce możliwie jest także szybkie wykrycie wady postawy, skierowanie dziecka do specjalisty (ortopedy) lub wprowadzenie szybkiej terapii.

Ewentualna terapia zawsze zaczyna się od konsultacji, na której fizjoterapeuta zbiera wywiad od rodzica oraz dziecka, przeprowadza badanie (ogląda pacjenta oraz mierzy specjalnymi „linijkami” , sprawdza także jaka jest symetria w napięciach poszczególnych mięśni). Jeżeli jest taka potrzeba to fizjoterapeuta umawia kolejne wizyty oraz planuje przebieg terapii. Następne wizyty z reguły rozpoczynają się terapią manualną (jeżeli jest taka potrzeba) oraz składają się również z części ćwiczeniowej, na której wykonywane są indywidualnie dopasowane ćwiczenia. Fizjoterapeuta dobiera również ćwiczenia, które dziecko może wykonywać w domu. Wszystkie wizyty trwają przeważnie 45 minut.

 

W CF Fizjofit możesz zarówno przebadać swoje dziecko, jak i umówić się na terapię.

https://www.fizjofit.pl/dzieci/wady-postawy/