Zdrowie intymne kobiet i dbanie o nie, mimo upływu lat, w dalszym czasie stanowi pewnego rodzaju temat tabu. Kobiety, niezależnie od wieku odczuwają stres związany z udaniem się do specjalisty, który mógłby pomóc z ich intymnymi problemami. Chcielibyśmy przełamać to tabu i uświadomić kobietom, że nie należy się wstydzić ani stresować, ponieważ specjaliści są właśnie od tego, aby pomóc.

Kobiety mogą udać się na wizytę do fizjoterapeutki uroginekologicznej, z takimi problemami, jak blizna po cc/nacięciu, pęknięcie krocza, rozejście mięśnie prostego brzucha, nietrzymanie moczu, bóle miesiączkowe, bóle w trakcie stosunków, obniżenie narządów miednicy. Mogą także, dzięki fizjoterapii uroginekologicznej i jej profilaktyce, zadbać o swoje zdrowie, na przykład poprzez uczęszczanie na wizyty kontrolne po porodzie. Fizjoterapia uroginekologiczna odpowiada również za przygotowanie do porodu.

Na wizytę można udać się w każdym momencie życia kobiety. Są 2 głowne powody, dla których warto udać się na wizytę do fizjoterapeuty uroginekologicznego. Pierwszy z nich to już istniejące zaburzenia natury uroginekologicznej, a drugi to profilaktyka. Dodatkową grupą są kobiety w czasie okołociążowym i okołoporodowym.

Udając się na wizytę do fizjoterapeutki uroginekologicznej pacjentki zyskują nie tylko zdrowie, ale także większą świadomość swojego ciała. Podczas wizyty uczymy się prawidłowej postawy ciała, toru oddechowego, odpowiednich ćwiczeń dostosowanych indywidualnie do potrzeb pacjentki, edukujemy się, jak w sposób prawidłowy aktywować mięśnie dna miednicy. Fizjoterapia uroginekologiczna zajmuje się szeroko pojętą terapią oraz profilaktyką zdrowia kobiet.

Wiele kobiet nie wie, jak się zachować podczas pierwszej wizyty oraz jak się do niej przygotować. Wyjaśniamy:

Na pierwszej wizycie fizjoterapeutka przeprowadza szczegółowy wywiad, wykonuje testy dodatkowe, badanie USG, edukuje, odpowiada na pytania oraz przedstawia plan terapii. Na kolejnych wizytach wdraża się odpowiednią terapię i ćwiczenia.                                                   

Na wizytę pacjentka nie musi się przygotowywać. Nie trzeba się golić, mieć specjalnej bielizny. Jeśli pacjentka nie chce mieć wykonywanego badanie przezpochwowego lub jest w trakcie miesiączki i jeśli czuje się niekomfortowo nie musi się na nie zgadać. Są inne techniki weryfikujące pradę mięśni dna miednicy. Wystarczy, że zabierze ze sobą wygodny strój i obuwnie zmienne.                                                 

Wizyta trwa do 60 minut i odbywa się w zamkniętym, komfortowym gabinecie. Robimy wszystko, aby pacjentka czuła się komfortowo i nie czuła wstydu. Pacjentka wchodząc do gabinetu ma poczucie bezpieczeństwa oraz zaufania. W czasie badania pacjentka dostaje spódniczkę ginekologiczną dla poczucia komfortu.