Minął rok odkąd nasze życie wywróciło się do góry nogami z powodu pandemii koronawirusa. Wprowadzone ograniczenia w przemieszczaniu się spowodowały drastyczne zmniejszenie aktywności Polaków, a co za tym idzie pogorszenie ich stanu zdrowia psychicznego i fizycznego.

Wg zaleceń WHO, niezbędna i minimalna dawka aktywności fizycznej to:

DLA DZIECI I MŁODZIEŻY SZKOLNEJ

  • 60 minut lub dłużej umiarkowanej lub intensywnej aktywności fizycznej codziennie z uwzględnieniem atrakcyjnych jej form, dostosowanych do wieku, w celu rozwoju zdolności motorycznych

DLA ZDROWEJ OSOBY DOROSŁEJ (18–65 lat) 

  • 30 minut umiarkowanej aktywności fizycznej przez 5 dni w tygodniu

lub

  • 20 minut bardzo intensywnej aktywności fizycznej przez 3 dni w tygodniu; takiej, która uwzględnia 2 lub 3 razy w tygodniu ćwiczenia zwiększające siłę mięśni iwytrzymałość

 

DLA OSÓB POWYŻEJ 65 ROKU ŻYCIA 

  • powinno się dążyć do osiągnięcia tych samych celów co zdrowe osoby dorosłe
  • zadbać o wysiłek siłowy i aktywność poprawiającą koordynację ruchową

 

Jednocześnie we wszystkich grupach wiekowych zaleca się:

  • zminimalizować do max 2godzin dziennie czas spędzany w pozycji siedzącej (przed ekranem TV, komputerem itp.).

 

Trzeba przyznać, że mimo stopniowego luzowania obostrzeń, do tej pory nauka i praca zdalna w pewien sposób uniemożliwiała nam realizację powyższych zaleceń w warunkach domowych. Wraz z nadejściem wiosny i poprawy warunków atmosferycznych, a także zmniejszeniem zagrożenia epidemiologicznego, stęsknieni amatorzy sportów na świeżym powietrzu, nie oszczędzają swoich organizmów po powrocie do ćwiczeń, jak gdyby przerwy w regularnej aktywności w ogóle nie było.

Coraz częściej trafiają do nas pacjenci, którzy w ferworze treningowym zapominają o jego części wstępnej, jakim jest odpowiednie i stopniowe wprowadzanie obciążeń wysiłkowych oraz rozgrzewka, której protokół przedstawialiśmy już w naszej bazie wiedzy. Z drugiej strony, społeczeństwo zaczyna też odczuwać negatywne skutki częściowego „unieruchomienia”, coraz częściej zgłaszając się z dolegliwościami bólowymi oraz pogorszeniem samopoczucia, jednocześnie całkowicie rezygnując z ruchu, w przeświadczeniu, że ich stan się pogorszy.

Nic bardziej mylnego! Pod okiem wykwalifikowanej kadry Centrum Fizjoterapii Fizjofit wznowienie regularnej aktywności może stać się łatwiejsze, bezpieczne i skuteczne. Zabiegi fizjoterapeutyczne poprzedzające odpowiednio dobrany zestaw ćwiczeń stanowią nie tylko podstawę rehabilitacji, ale także treningu funkcjonalnego.

Takie kompleksowe podejście ma na celu prewencję ewentualnych urazów sportowych i jest niezbędne w przypadku, gdy radykalna zmiana z siedzącego trybu życia na bardziej sportowy ma przynieść same korzyści, a nie straty dla naszego zdrowia.