Osteoporoza jest to choroba charakterystyczna dla osób w podeszłym wieku. Charakteryzuje się niską gęstością mineralną kości oraz upośledzeniem geometrii oraz mikroarchitekturą kości, co powoduje podatność na złamania zwłaszcza w obrębie kości długich.

Według wielu publikacji naukowych jednym z najlepszych metod walki z tą chorobą osób starszych jest aktywność ruchowa. Jednak należy zastanowić się, jaki bodziec będzie wpływał korzystnie na strukturę kostną ?  Bieganie, nordik walking, pływanie, ćwiczenia w odciążeniu ?

Odpowiedzią na powyższe pytania jest m.in. artykuł „ Trening odpornościowy i udarowy o wysokiej intensywności poprawia gęstość mineralną kości i sprawność fizyczną u kobiet po menopauzie z osteopenią i osteoporozą: Randomizowane kontrolowane badanie LIFTMOR” . Celem artykułu było przedstawienie wyników badania, w którym porównanie „Domowego treningu o niskiej intensywności – CON” z „Treningiem oporowym i uderzeniowym o wysokiej intensywności – HiRIT”.

Badanie zostało przeprowadzone na kobietach w wieku +65 lat obciążonych menopauzą, osteopenią oraz osteoporozą. Na podstawie wyników uzyskanych przez badaczy stwierdzono wysokie korzyści treningu HiRIT w porównaniu do treningu CON. U kobiet wykonujących trening HiRIT zaobserwowano zwiększenie gęstości mineralnej kręgosłupa lędźwiowego oraz bliższej części kości udowej. Stwierdzono również poprawę ogólnej sprawności ruchowej.

W skrócie mówiąc –  trening oporowo-siłowy zwiększył gęstość kości, a tym samym zmniejsza ryzyko wystąpienia ewentualnych złamań.

Czym jest i jak należy wykonywać trening HiRIT?

Trening HiRIT – to trening siłowy, który charakteryzuje się dużą intensywnością, a  przewagę mają ćwiczenia wielostawowe:

  • przysiady
  • martwy ciąg
  • podciąganie,
  • wyciskanie na ławce płaskiej.

Drogi Seniorze nie bój się treningu siłowego i ciężarów.  Jeżeli taki trening wykonasz pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty trenera przyniesie Ci wiele korzyści.