Biodro trzaskające to problem stawu biodrowego oraz tkanek miękkich znajdujących się wokół niego. Problem ten w początkowej fazie charakteryzuje się uczuciem przeskakiwania w okolicy biodra w trakcie wykonywania ruchu zazwyczaj od zgięcia do wyprostu. W późniejszym etapie rozwoju dolegliwości może pojawić się ból albo tępy ucisk okolicy pachwiny lub bocznej strony biodra.

Rozpoznajemy dwa główne rodzaje trzaskającego biodra:

Wewnętrzne – ocieranie się ścięgna mięśnia biodrowo-lędźwiowego o krętarz mniejszy kości udowej lub wzgórek biodrowo-łonowy (okolica pachwiny, trzaskanie jest odczuwalne głęboko). Ból wynika z nadmiernie napiętych tkanek miękkich oraz podrażnienie kaletki.

Zewnętrzne – problemem jest nadmiernie napięty mięsień naprężacz powięzi szerokiej, który powoduje przeskakiwanie pasma biodrowo – piszczelowego nad krętarzem wielkim kości udowej (boczna okolica biodra).

Przyczyną trzaskającego biodra jest przede wszystkim zmiana napięcia tkanek miękkich w wyniku czego dochodzi do nieprawidłowej biomechaniki w stawie biodrowym. Takiemu stanu przyczyniają się np. urazy, wrodzone wady anatomiczne, stany zapalne, przeciążenia związane np. z uprawianiem sportu, gdzie wykonuję się częste zgięcie w stawie biodrowym, a także wady postawy, które wiążą się z przykurczem mięśni zginaczy biodra.

Leczenie biodra trzaskającego głównie polega na leczeniu zachowawczym jakim jest rehabilitacja oraz jeżeli jest to konieczne leczeniu farmakologicznym.

W trakcie terapii fizjoterapeuta używa technik zmniejszających napięcia tkanek miękkich, ćwiczenia korygujące postawę, ćwiczenia rozciągające i uelastyczniające tkanki miękkie wokół stawu biodrowego. Wdrożone leczenie ma przywrócić przede wszystkim prawidłową biomechanikę w stawie biodrowym oraz wpłynąć na prawidłową postawę ciała. Dodatkowo uzupełnieniem terapii manualnej oraz ćwiczeń są zabiegi fizykalne, których celem jest zmniejszenie dolegliwości bólowych oraz zmniejszenie stanu zapalnego. Jeżeli wdrożone leczenie zachowawcze nie pomaga może być wymagane leczenie chirurgiczne.